مشاوره اجباری ژنتیک تحت پوشش بیمه قرار می گیرد

 

تاریخ انتشار خبر: شنبه ۲۸ بهمن ساعت 07:30

منبع: خبرگزاری پانا

 

خبرگزاری پانا:رئیس مرکز توسعه پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور گفت:در صورت تصویب نهایی این لایحه، مشاوره و آزمایشات ژنتیک از بیمه برخوردار شده و هزینه کمتری برای مردم در برخواهد داشت که در این خصوص وزارت بهداشت باید همکاری های لازم را در این زمینه انجام دهد.

  کاظم نظم ده در  گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا در توصیح بیشتر قانون اجباری شدن مشاوره ژنتیک بیان کرد: لایحه اجباری شدن مشاوره ژنتیک به زمان پیش از ازدواج بازمی گردد و هرگونه پیشگیری برای جلوگیری از تولد کودکان معلول و دارای اختلالات ژنتیکی مادرزادی باید از پیش از ازدواج صورت گیرد.

 وی ادامه داد: این لایحه چنانچه به تصویب برسد در تمامی گروه های سنی لازم الجرا است و محدودیت سنی نخواهد داشت و تمامی افرادی که درصدد ازدواج هستند باید پیش از هر اقدامی، به مراکز معتبر جهت مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.

 رئیس مرکز توسعه پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که اجباری شدن مشاوره ژنتیک بوی‍ژه قبل از ازدواج، میزان بروز معلولیت ها در کشور را تا 30 درصد کاهش خواهد داد.

  نظم ده خاطرنشان ساخت: در صورت تصویب نهایی این لایحه، مشاوره و آزمایشات ژنتیک از بیمه برخوردار شده و هزینه کمتری برای مردم در برخواهد داشت که در این خصوص وزارت بهداشت باید همکاری های لازم را در این زمینه انجام دهد.

 به گفته وی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مرجع نهایی بررسی لایحه اجباری شدن مشاوره ژنتیک است و این در حالی است که در حال حاضر این لایحه به کمیسیون فرعی دولت ارائه شده است.

 وی با بیان اینکه این لایحه در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرارگرفته است، گفت: کمیسیون فرهنگی این لایحه را به کمیسیون فرعی دولت ارجاع داده و پس از بررسی مجددا به کمیسیون فرهنگی بازمی گردد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 28 بهمن 1391    | توسط: مشتاق طالب شاوی الربیعی    | طبقه بندی: تازه های ژنتیک ( اخبار )،     | نظرات()