امروزه CT یكی از مفیدترین ابزار تشخیصی در بیمارستانها از نظر در دسترس بودن وهزینه پایین می­باشد٬ ولی اساسا یك روش مولكولی نیست و عامل contrast بر اساس وجود مولكولهای ید است كه به طور مؤثری پرتوهای x را جذب می­كند٬ بصورت غیراختصاصی هدف گیری می­كند وبا بیشتر تركیبات زیستی وماركرهای سرطانی نمی­تواند لینك شود.

طلا موجب القای قوی افت انرژی پرتوهای x می­شود٬ بعلاوه به علت خصوصیات فیزیكی منحصربفرد٬ ویژگی های شیمیایی و زیستی به عنوان یك كاندید آیده­ال برای عامل contrast برای CT معرفی می­شود.همچنین نانوذرات طلا غیرسمی بوده و با محیط in vivo سازگاری دارد.

در یك تحقیق كه بر روی سرطان سر و گردن انجام شد كه پنجمین سرطان رایج در دنیاست و حدود 90٪ آن از نوع  SCC یا squamous cell carcinoma می­باشد .اكثر تومور­های سر وگردن باCT  معمولی قابل تشخیص نیست و معالجه آن تكنیك تشخیصی بهتری می طلبد. اخیرا معلوم شده كه SCC دارای یك آنتی­ژن با بیان بسیار بالا بنام  A9 است كه انتیگرین آلفا6 بتا4 نیز نامیده می­شود. ارتباط بسیار قوی بین سطح بیان این آنتی­ژن و رفتار متاستازی وجود دارد ونیز مشخص شده كه آنتی­بادی UM-A9 به راحتی در in vivo روی تومورهای SCC قرار می­گیرد.

در این بررسی gold nanorods سنتز شده (AuNR) با آنتی­بادی UM-A9 كنژوگه شده و به اختصاصی بر روی تومورهای SCC سر­و­گردن می­نشیند و تصویری كه از تومور بدست می­آید در مقایسه با CT معمولی بسیار دقیق­تر و واضح­تر است وبه خوبی جریان متاستاز را نشان می­دهد. با كاربرد این روش٬ CT دیگر در مواجه با تومورهای مستقر در عمق بافت محدود نمی­شود.

 نانومیلها در مقایسه با نانوذرات كروی در برخی سرطان­ها مثل مورد مذكور برتری دارند زیرا جذب آنها در IR بهتر صورت می­گیرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 14 بهمن 1391    | توسط: والیده سلحشور    | طبقه بندی: آموزش ژنتیک مولکولی، ژنتیک پزشکی،     | نظرات()