ژنتیك جرم شناسی و كاربرد مهندسی ژنتیک در علوم جنائی

با پیشرفت علوم و تکنولوژی که باید در خدمت بشریت استفاده شود، تبهکاران و جنایت کاران نیز از تکنولوژی های جدید در جنایات خود استفاده می کند. از سوی دیگر با بالا رفتن آگاهی عمومی، مجرمان با استفاده از روش های مختلف ردهای خود را پاک می کنند.

در این زمینه روش ها و تکنیک های جدیدی برای شناسائی جنایتكاران و كشف حقیقت ابداع شده است یکی از این روشها کاربرد علم ژنتیک و مهندسی ژنتیک در شناسایی مجرمان است. کاربرد ژنتیک مولکولی در مراکز جنائی بیشتر مربوط به امکان استفاده از روش های آنالیز DNA برای شناسائی افراد از روی نمونه مو، خون و دیگر بقایای بجای مانده در صحنه جرم است. بطورکلی به این روش ها انگشت نگاری ژنتیکی یا DNA پروفایلنگ می گویند.

می توان کاربرد های ژنتیک در علوم جنائی را به صورت زیر عنوان کرد:

1- آنالیز DNA برای شناسائی مجرمین

2- مطالعه روابط فامیلی با پروفایلنگر DNA

3- تعیین جنسیت با مطالعه DNA

1- آنالیز DNA برای شناسائی مجرمین

تقریباً محال است کسی مرتکب جرم و جنایتی شود و نمونه ای از DNA خود را به جا نگذارد مو، لکه خون ، بقایای پوست بدن که در اثر درگیری به جای مانده باشد حتی اثر انگشت مقادیر بسیار جزئی DNA دارند که برای مطالعه PCR کافی می باشد. نکته دیگر در مورد DNA ماندگاری آن است. لزومی ندارد که حتماً پس از وقوع جنایت نمونه ها جمع آوری شوند و آزمایش های DNA روی آنها انجام گیرد. حتی سال ها پس از جنایت نیز امکان دارد این آزمایش ها نتایجی با دقت بالا به ما بدهند .

اساس انگشت نگاری ژنتیک و پروفایلینگ DNA، همه انسان ها نسخه های منحصر به فردی از ژنوم را دارند و فقط دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی با هم متشابه هستند . ما می دانیم که همه انسان ها یک ژنوم دارند و تعداد کروموزوم و ژن های برابر و متشابهی دارند . پس عامل اختلاف در ژنوم آنها چیست ؟

ژنوم انسان دارای چند شکلی یا پلی مورفیسم زیادی است. چند شکلی یعنی نواحی در ژنوم که توالی آن در تمام افراد یکسان نیست. این چند شکلی ها به عنوان نشانگر یا مارکر استفاده می شوند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 بهمن 1391    | توسط: مشتاق طالب شاوی الربیعی    |    | نظرات()